کمدی الهی دانته

دانلود کتاب کمدی الهی اثر دانته آلیگیری

کمدی الهی یک سه گانه‌ی منظوم نوشته‌ی دانته آلیگیری است که یکی از مهم‌ترین آثار ادبی ایتالیا و جهان به شمار می‌رود. کمدی الهی که شامل سه بخش دوزخ، برزخ و بهشت می‌شود در مابین سال‌های 1308 تا 1321 میلادی نوشته شده و نقش مهمی در شکل‌گیری و حفظ زبان ایتالیائی داشته است.

داستان کتاب کمدی الهی دانته

کمدی الهی به صورت اول شخص روایتگر سفر خیالی دانته به سرای آخرت و سیر او در دوزخ، برزخ و بهشت است که در طی این سفر با بزرگانی چون ارسطو، اقلیدس، آشیل، هومر و... نیز دیدار می‌کند.

منابعی که کمدی الهی دانته از آن‌ها الهام گرفته است

دانته آلیگیری در نوشتن کمدی الهی از منابع مسیحیت، اسلام و زرتشت و همچین از اسطوره شناسی یونان باستان الهام گرفته است. 

برای مثال یکی از آشنایان دانته مترجم کتاب معراج پیامبر بوده و از این رو سفر دانته در بهشت به ماجرای معراج شباهت خاصی دارد.

یا به طور کلی داستان کمدی الهی به ارداویراف‌نامه نیز شباهت دارد. ارداویراف‌نامه یکی از کتاب‌های پارسی قبل از اسلام است که ماجرای سفر ویراف یکی از موبدان زرتشتی دوره ساسانی به دنیای پس از مرگ را روایت می‌کند. 

جایگاه انسان‌ها و همچنین پایان بندی کتاب کمدی الهی نیز بر اساس منابع مسیحیت کاتولیک در قرن چهاردهم و تعریف آن‌ها از خدا نوشته شده است.

دانلود مجموعه کتاب کمدی الهی دانته به صورت یک جا

 

دانلود سه گانه کمدی الهی دانته به صورت تک تک

بهشت - Paradiso

دانلود کتاب کمدی الهی دانته برزخ

دانلود کتاب بهشت به فارسی

دانلود کتاب بهشت به انگلیسی


ترجمه‌ی سه‌گانه‌ی کمدی الهی دانته به فارسی را آقای شجاع‌الدین شفا انجام داده است.


حالا چرا کمدی الهی؟ مگه قراره خنده دار باشه؟

کمدی در ابتدا به معنای خنده دار نبوده. در ادبیات یونان باستان، نمایش‌نامه‌ها به دو بخش تراژدی و کمدی تقسیم می‌شد. تراژدی که معرف حضورتون هست؛ یه داستان در رابطه با بزرگان که در انتها به یک فاجعه ختم می‌شه.

کمدی نقطه‌ی مقابل تراژدی ئه. کمدی داستان مردم معمولی ئه که توش اگه مشکلی هم پیش بیاد معمولا با مسامحه ختم به خیر می‌شه و فاجعه‌ای شکل نمی‌گیره. حالا ممکنه توش لحظات خنده داری هم باشه ولی لزومی درش وجود نداره.

کمدی الهی به چندین دلیل تراژدی نیست. اولا که داستانش در رابطه با خود دانته است که یک انسان معمولیه. پادشاهی چیزی نیست. در نهایت هم فاجعه‌ای براش رخ نمی‌ده چون آخر داستان تو بهشته. پس قطعا تراژدی نیست و نقطه‌ی مقابل اون یعنی کمدی ئه.

به علاوه کمدی الهی به زبان ایتالیایی نوشته شده. در اون زمان مرسوم بوده تراژدی‌ها رو به زبان لاتین که شاخ‌تره بنویسن. دانته دوست داشته که کمدی الهی رو به زبان توسکانی (داهاتشون تو ایتالیا) بنویسه تا بتونه زبانشون رو حفظ کنه و بنابراین نمی‌تونسته یک تراژدی بنویسه. واسه همین کمدی رو انتخاب می‌کنه.

کمدی الهی دانته در رسانه‌های دیگر

در سینما فیلم‌های زیادی از کمدی الهی دانته الهام گرفته اند که مهم‌ترین آن‌ها فیلم Seven (1995) دیوید فینچر می‌باشد که از هفت گناه کبیره موجود در کمدی الهی بهره جسته. به علاوه قسمت Inferno (2016) از سه گانه‌ی کد داوینچی ساخته‌ی ران هاوارد نیز به کمدی الهی ارجاعات زیادی می‌کند. فیلم‌های دیگری نیز کمابیش از مفاهیم موجود در کمدی الهی استفاده کرده‌اند.

در دنیای بازی‌های رایانه‌ای نیز، مجموعه بازی‌های Devil May Cry الهامات زیادی از کمدی الهی گرفته‌اند به این صورت که حتی نام شخصیت اصلی بازی دانته است. به علاوه بازی‌های مانند Dante's Inferno،  Bayonetta، Halo 3 و... نیز از مفاهیم کمدی الهی استفاده کرده اند.

در نهایت امیدوارم هر سه کتاب دوزخ، برزخ و بهشت از کتاب کمدی الهی دانته مورد استفاده شما قرار گیرد.

روز‌تون پشم‌ریزون

حالا که لطف کردین پست رو تا آخر خوندین یه نظری هم برای ما ارسال کنید تا ما رو هم خوشحال کنید.

دانلود کتاب شاهنامه‌ی فردوسی به فرمت pdf
دانلود کتاب شاهنامه‌ی فردوسی به فرمت pdf

بنام   خداوند   خورشيد   و   ماه،   كه   دل   را   بنامش   خرد   داد   راه آقا ما داشتیم توی پست‌های سایتمون چرخ می‌زدیم دیدیم که کلی مطلب راجع به کتاب‌ها و رمان‌های اساطیری گذاشتیم ولی اصل کاری رو یادمون رفته و چیزی از شاهنامه فردوسی نذاشتیم. این باعث شد تا دل پر از خون و دیده پر آب بشیم و تصمیم به جبران بگیریم. برای این منظور نخست   آفرين & ...
مطالعه بیشتر

دانلود کتاب فاوست (Faust) اثر گوته
دانلود کتاب فاوست (Faust) اثر گوته

فاوست یک نمایشنامه‌ی تراژدی است که در بین سال‌های 1790 و 1832 توسط یوهان ولفگانگ فن گوته نویسنده‌ی مشهور آلمانی در دو قسمت منتشر شد. نمایشنامه‌ی فاوست به اعتقاد بسیاری از بزرگان یکی از کلفت‌ترین آثار ادبی تاریخ آلمان و بهترین کار گوته است.  فاوست داستان یک دانشمند را روایت می‌کند که با وجود بهره بردن از علم و خرد، در زندگی خویش دچار سرگردانی و سرگشتگی شده است و برای رسیدن به عشق و دستیابی به رازه ...
مطالعه بیشتر

دانلود کتاب‌های ایلیاد و ادیسه از هومر فارسی و انگلیسی به فرمت pdf
دانلود کتاب‌های ایلیاد و ادیسه از هومر فارسی و انگلیسی به فرمت pdf

ایلیاد و ادیسه از هومر ایلیاد و ادیسه‌ی هومر از قدیمی‌ترین کتاب‌های ادبی است که توسط هومر، شاعر و داستان‌سرای مشهور یونانی نوشته شده است. این مجموعه حدود هشت قرن پیش از میلاد مسیح سروده شده است و یکی از کهن‌ترین اشعار حماسی و اساطیری جهان به شمار می‌رود. خیلی از آثار بعدی ادبیات اروپا نیز از ایلیاد و ادیسه‌ی هومر الهام گرفتند. کتاب ایلیاد در مورد جنگی بزرگ است که تاریخ تروا و اسپارتا را رقم ‌می‌زند. ک ...
مطالعه بیشتر

دانلود نمایشنامه هملت، شاهزاده‌ی دانمارک اثر ویلیام شکسپیر
دانلود نمایشنامه هملت، شاهزاده‌ی دانمارک اثر ویلیام شکسپیر

نمایشنامه تراژدی هملت، شاهزاده‌ی دانمارک یکی از مشهورترین نمایشنامه‌‌های تاریخ اثر ویلیام شکسپیر است که در حدود سال‌های 1599 و 1601 میلادی منتشر شده است. هملت بلندترین نمایشنامه‌ی شکسپیر است و رکورددار پر اجرا ترین نمایشنامه‌ی او نیز می‌باشد. هملت تاثیرات بزرگی بر ادبیات نمایشی پس از شکسپیر داشته است و اقتباس‌های پرشماری نیز بر پایه‌ی آن نوشته شده است. داستان هملت نمایشنامه‌ی هملت، داستان تراژدی هملت ...
مطالعه بیشتر

دانلود کتاب دن کیشوت اثر میگل د سروانتس به فرمت pdf
دانلود کتاب دن کیشوت اثر میگل د سروانتس به فرمت pdf

دن کیشوت یا به تلفظ اسپانیایی صحیح‌تر دن کیخوته نوشته‌ی میگل د. سروانتس، یکی از شاخ‌ترین رمان‌های تاریخ، برترین اثر ادبی اسپانیا و آغاز‌گر رمان نویسی نوین است. دن کیشوت اثر سروانتس در دو قسمت و در سال‌های 1605 و 1615 منتشر شده و پس از انجیل رکورد بیشترین تعداد ترجمه در تاریخ را نیز در اختیار دارد. داستان و سبک دن کیشوت (دن کیخوته) رمان دن کیشوت، داستان دن کیخوته دلامانچا مرد میانسالی اهل لامانچا‌ی اسپ ...
مطالعه بیشتر

دانلود مجموعه نمایشنامه‌های مارتین مک دونا
دانلود مجموعه نمایشنامه‌های مارتین مک دونا

مارتین مک دونا یکی از شاخ‌ترین نمایشنامه نویس‌ها و سینماگران تاریخ ایرلنده که بیشتر شهرتش رو مدیون پشم‌ریزون‌ترین فیلم سینمایی تاریخ یعنی In Bruges ئه. مارتین مک دونا کار خودش رو با نوشتن نمایشنامه شروع کرد و خیلی زود با سه گانه Leenane به شهرت رسید که هر سه قسمت این سه گانه با لهجه ایرلندی و مانند بیشتر نمایشنامه‌های مک دونا اکثرا در ایرلند روایت می‌شوند. مارتین مک دونا بعد از شکسپیر به دومین شخصی تب ...
مطالعه بیشتر

 1. در تاریخ

  @رضا حقگو. سلام. فیلتر نیست. سرورهای پیکوفایل موقتا از کار افتادن. احتمالا به زودی درست میشن. بعدا امتحان کنید.

  8809
 2. در تاریخ

  من نفهمیدم چرا لینک های دانلود فیلتره؟ نمیشه دوباره قرار بدید یا لینک داخلی با پی دی اف کتاب رو بزارید

  8808
 3. در تاریخ

  @تاک سلام. یک بند در این باره وجود داره که در نسخه‌ای که در حال حاضر قرار دادیم، حذف شده. به هر حال کمدی الهی تو قرون وسطی نوشته شده و حالا ما خیلی مطالب این کتاب رو تایید نمی‌کنیم. دانته خیلی از دانشمندان بزرگ تاریخ رو هم فرستاده جهنم :|

  8790
 4. در تاریخ

  این سانسور شده یا نه؟ چون نویسنده داخل کتاب به حضرت محمد توهین می کنه! دقت کنید حواستون باشه!

  8788
دیدگاه خود را وارد کنید.
"نه منهای شش"